👤

Calculaţi molaritatea soluţiilor de mai jos, ştiind că în 2 L soluţie, se găsesc:
a) 4 moli NaOH; b) 16 g CuSO4;


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

cm= n : Vs

a.   c m= 4moli : 2 L= 2 moli/ L

b. n= 16g : 160g/moli= 0,1moli CuSO4

cm= 0,1moli : 2L= 0, 05 moli/ L