👤

Un ursulet cade de la inaltimea h=125 m in timp de 5s. ce culoare are ursuletul?

Răspuns :

Răspuns:

Ursuletul are culoarea alba

Explicație:

Legea miscarii

h = v₀t + at²/2

v₀ = 0

a = g

125m = g(25s²)/2

250m = g(25s²)

g = 250m/25s²

g = 10 m/s²

Acceleratia gravitationala este maxima la poli (nord sau sud) datorita formei  de elipsoid a Pamantului, dar ursi sunt doar la Polul Nord. In concluzie ursul din exercitiul nostru este un urs polar deci are culoarea alba.

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari