Exercitiul 2 si 3 repede va rog dau coroana

Răspuns:
Explicație:
2. p*v=n*r*t
227 C = 500 K
n = m/M = 2700/71 = 38,02 moli
3*v=38,02*0,082*500
3*v=1558,82
v=1558,82/3 = 519,6 L