👤

masa a 5 moli de fier (m Fe=56)
DAU COROANA! ​


Răspuns :

Salut!

Masa a 5 moli de Fe se determină din relația: [tex]n=\frac{m}{M}[/tex], unde:

   n - nr. de moli (n = 5 mol)

   M - masa molară (M = 56 g/mol)

⇒ [tex]m=n\ \cdot\ M=5\ {\not}mol\ \cdot\ 56\ {g/{\not}mol}=280\ g[/tex]

Așadar, masa a 5 moli de Fe este de 280g.

Mult succes!