Răspuns :
Explicație:
cred că asta e nustiu eu nu am făcut încă chimie sunt a 6 :((

Răspuns:
Explicație:
400g HCl
react. cu Mg
g MgCl2
400g xg
Mg + 2HCl = MgCl2 + H2
2.36,5g 95g
x= 400 . 95 : 73 = 520,55g MgCl2
MHCl=1 + 35,5=36,5-----> 36,5g/moli
MMgCl2= 24 + 2.35,5=95 ----> 95g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!