👤

Două avioane identice, fiecare cu masa de 10 tone, zboară unul lângă celălalt cu viteza de 100 pe oră față de sol. Un al treilea avion identic cu primele două trece pe deasupra acestora în sens invers cu aceeași viteză față de sol.
Care este Energia cinetică a acestui avion față de celelalte două?

Mă poate ajuta cineva va rogg frumos?? Dau coroană! ​


Răspuns :

Răspuns: Ec = 15 423 458 J

Explicație:

Energia cinetica a unui corp fata de un reper depinde de masa corpului si de patratul vitezei

Ec = mv²/2

Fata de fiecare din cele doua avioane, al treilea avion are Ec = mv²/2

                masa avionului = 10 tone = 1000 kg x 10 = 10 000 kg

                viteza avionului este 100 km/h = 27,77 m/s in raport cu solul !!!!

Fata de avionul de referinta ( cel care merge in sens opus), viteza este

v = 27, 77 m/s + 27,77 m/s = 55,54 m/s ( cele doua viteze se aduna!!!)

 Energia cinetica Ec = mv² / 2 = 10 000 kg x (55,54m/s)²/2 = 15 423 458 J

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari