👤

Calculati suma de bani încasată de un fermier din vanzarea a 74,8 kg de mere la pretul de 2,5 lei pe kilogram(va rogg)

Răspuns :

Răspuns:

74,8×2,5=187 de lei

Explicație pas cu pas:

dacă un kilogram de mere costa 2,5 atunci cat vor costa 74,8kg? simplu e o înmulțire și îți dă 187 de lei