👤

Se dizolvă 2 moli de HNO3 în 874g de H2O. Calculați concentrația procentuală a soluției obținute.​

Răspuns :

M(HNO3)= 63
n= md/M
md= n*M= 2*63= 126g
ms= md+mH2O= 126+874= 1000g
c= (md*100)/ms
c= (126*100)/1000
c= 12600/1000
c=12,6%