👤

dupa 2 ani debitul unei depuneri initiale de 5000 lei cu dobanda anuala simpla de 10% este?​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Dobanda an 1 : 5.000 * 10%= 500

Dobanda an 2 : (5.000+500) *10% = 550

Debit dupa 2 ani :

5.000+500+550=6.050 lei

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Vezi imaginea MAMA80