Răspuns :
Răspuns:
Notez nr de moli cu niu
t = 27°C => T = (273 + 27)K = 300K
(Transformarea generala a temperaturii)
Avem formula p × V = niu × R × T
R = 0,082 (L × atm) / (mol × K), valoare constanta
=> 2 atm × V = 2 moli × 0,082 (L × atm) / (mol × K) × 300 K
=> V = (2 moli × 0,082 (L × atm) / (mol × K) × 300 K) / 2 atm
Simplific 2 cu 2 si unitățile de masura
=> V = 0,082 L × 300
=> V = 24,6 L
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!