👤

Clorul este utilizat pentru purificarea apei din piscine.
O proba de Cl2 cu masa de 355g este introdusa intr-un volum de 20l, la temperatura de 17 C.
Calculati presiunea gazului din recipient.
dau coroana


Răspuns :

Răspuns:

m=355g

miu=71g/mol---> niu=m/miu=355/71mol= 5mol

V=20 l

T=17+273=290K

pV= niuRT

px20=5x0,082x290---p=5,9atm

Explicație: