👤

Un corp din fier cu densitatea 8g/cm 3 are volumul V=6dm 3 . Care este masa
corpului?


Răspuns :

Răspuns:

48 kg

Explicație:

d = m/V =>

m = d×V = 8g/cm³×6dm³ = 8g/cm³×6000cm³ = 48000 g = 48 kg