Răspuns :
Răspuns:
m = 50kg
G = m × g
g = 10 N/kg
g -accelerația gravitatională
G = 50kg × 10N/kg
G = 500 N
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!