O sursă cu t.e.m E=110V și rezistența interna r=1 Ω furnizează un curent electric cu intensitatea l=10A. Tensiunea U la bornele sursei are valoarea :
a) 10V b) 20V c) 50V d) 100V
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!