Elevii claselor a a IV-a au donat jucarii copilor del a un camin. Elevii din clasa IV-a A au cumparat 8 papusi si 10 iepurasi,platind 928 lei,iar elevii clasei a IV-a B au cumparat 4 papusi si 14 iepurasi,pentru care au platit 896 lei.Afla cat costa o papusa si cat costa un iepuras de plus. (Metoda Comparatiei)<br /><br /> Nota:Pentru rezolvarea problemei,modifica datele din prima relatie,pentru a obtine in ambele relatii acelasi numar de papusi (Va rooooooooooog ofer coroana!!)<br />
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Limba română. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!