👤

Va rog!! E important

3. După aplicarea unei scumpiri de 30%, prețul unui obiect se mărește cu 36 lei. Prețul inițial al
obiectului este de:
a) 108 lei
b) 120 lei
c) 300 lei
d) 360 lei



Răspuns :

Răspuns:

b) 120 lei

Explicație pas cu pas:

1,3 x p = p + 36

0,3 p = 36

p = 36 : 0,3 = 120 lei pretul initial.