Ce cantitate de carbonat de magneziu,cu 16% impurități,va reacționa cu 400g soluție de acid clorhidric de concentrație 36,5%? (AMg=24;Ac=12;Ao=16;AH=1;ACl=35,5) Vă rogggg rapidddd..
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!