4. Sub acţiunea unei forte, un corp de masa m= 100 kg işi măreşte viteza de la V1= 3,6km/h la v2= 7,2 km/h. Lucrul mecanic efectuat de forță are valoarea: a) L=1944J b) L=180J c) L=150J
ar trebui sa fie 100j .. Este foarte important ca sa schimbi v de la kilometri orari la metri la secunda pentruca asa sa decis in sistemul international.
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!