👤

Îmi poate rezolva cineva problema aceasta până la 11.NU STI NU RĂSPUNZI .............DACĂ DAI RĂSPUNSURI FĂRĂ SENS REPORT.
Problema:
Determinați în ce cantitate de oxid de potasiu se găsesc 117g potasiu se dau Ao=16,Ac=12,Ak=39.Formula (nu stiu cum se numeste)oxidului de potasiu e K indice2 O


Răspuns :

Răspuns:

A,K=39g/mol

miu,K2O=94g/mol

niu,K= m/A= 117/39mol=3mol

4mol..............2mol

4K + O2---> 2K2O

3mol................x

x= 1,5mol K2O

m,K2O= niuxmiu=1,5x94=141g K2O

Explicație: