👤

Calculează cantitatea în grame de substanță dizolvata conform precizărilor din tabel
150mL sol. AgNO3 0,500 M​


Răspuns :

Răspuns:

c,m= niu/V--> niu= c,mxV= 0,5mol/l x 0,150 l= 0,075mol

miu.AgNO3=170g/mol

m= niuxmiu=0,075mol x170g/mol=12.75g

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari