👤

Se dizolva 24 g sare de bucatarie si se obtin 400 g solutie apoasa. Concentratia procentuala a solutiei este:
a) 10%; b) 4%; c) 6%; 12%.


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

md= 24g sare

ms= 400 g sol.

c= ?

c= md .100 : ms

c= 24 . 100 : 400 = 6 %