👤

știind că 6 pixuri și 4 cărți costa 121,5 RON iar 2 pixuri și 4 cărți costă 116,5 RON Aflați cât costă cinci cărți METODA COMPARATIEI VA ROG ​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

6p+4c=121,5 RON

2p+4c=116,5 RON

4p=5

pixul=5:4=1,25 lei

6×1,25+4c=121,5 lei

4c=121,5-7,5

4c=114

5carti=28,5×5=142,5 lei

Răspuns:

142.5 lei.

Explicație pas cu pas:

6 pixuri....4 carti....121.5 lei

2 pixuri....4 carti....116.5 lei -alegem

4 pixuri.... ---- ....5 lei

4pixuri=5 lei

1 pix=5 lei÷4=1.25 lei

alegem a doua parte

2 pixuri....4 carti....116.5 lei

2 pixuri=1.25 lei×2=2.5 lei

4 carti=116.5 lei-2.5 lei=114 lei

1 carte=114 lei÷4=28.5 lei

5 carti=28.5 lei×5

5 carti=142.5 lei

sper ca te-am ajutat,spor la teme.

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari