Răspuns :
Explicație pas cu pas:
6p+4c=121,5 RON
2p+4c=116,5 RON
4p=5
pixul=5:4=1,25 lei
6×1,25+4c=121,5 lei
4c=121,5-7,5
4c=114
5carti=28,5×5=142,5 lei
Răspuns:
142.5 lei.
Explicație pas cu pas:
6 pixuri....4 carti....121.5 lei
2 pixuri....4 carti....116.5 lei -alegem
4 pixuri.... ---- ....5 lei
4pixuri=5 lei
1 pix=5 lei÷4=1.25 lei
alegem a doua parte
2 pixuri....4 carti....116.5 lei
2 pixuri=1.25 lei×2=2.5 lei
4 carti=116.5 lei-2.5 lei=114 lei
1 carte=114 lei÷4=28.5 lei
5 carti=28.5 lei×5
5 carti=142.5 lei
sper ca te-am ajutat,spor la teme.
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!