👤

.Calculați masa de fier care se obține pentru a se obține 6 moli de oxid de fier.

2.Aflați cantitatea de Hidroxid de magneziu ce se obține în urma a 300 g de magneziu cu apa.

Poate rezolva cineva cele 2 probleme?
Nu mă pricep la Chimie
Dau coroană ‼️‼️‼️‼️​​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

1.

xmoli                    6moli

4Fe + 3O2=2 Fe2O3

4moli             2moli

x= 6.4 : 2= 12moli Fe

m= 12moli . 56g/moli= 672 g Fe

2.

300g                  yg

Mg +2 H2O = Mg(OH)2 + H2

24g                   58g

y= 300.58 : 24=725 g Mg(OH)2

n= 725 g : 58g/moli= 12,5 moli Mg(OH)2

MMg(OH)2= 24 + 2.16 +2= 58-----> 58g/moli

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari