👤

3. Să se calculeze densitatea unei sfere ce cântăreşte 83,73 g şi are volumul egal cu
33.5 cm. Rezultatul să fie exprimat în S.I.​


Răspuns :

Masa=0,08373kg Volumul=4πRla adoua=4π0,0004=0,005 Ro(densitatea)=mass/volum so inlocuiesti so densitatea =16,65