👤

va rog ajutatima dau coroana..... daca 6 lalele si 6 trandafiri costa 32,4 lei iar 5 trandafiri costa 12 lei aflati cat vosta 2 lalele e urgent pls​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

Super că te-am ajutat !!!

Vezi imaginea MANDAMARIAALEXANDRA

Răspuns:

6 lalele + 6 trandafiri = 32,4lei

5 trandafiri = 12lei

2 lalele = ?

Rezolvare:

12lei : 5 = 2,4lei (firul de trandafir)

2,4lei × 6 trandafiri = 14,4 lei (6 trandafiri)

32,4lei - 14,4lei = 18lei (6 lalele)

18lei : 6 lalele = 3lei ( un fir de lalea)

3lei × 2 lalele = 6lei ( 2 fire de lalele)

Răspuns: 6lei

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari