👤

Ce cantitate de substanţã dizolvatã este necesarã pentru a obţine 2 kg soluţie de concentrație10% ?

Răspuns :

Formula este concentrație supra 100 = masa dizolvatului supra masa soluției.

[tex] \frac{10}{100} = \frac{m.d}{2} [/tex]

[tex] \frac{1}{10} = \frac{m.d}{2} [/tex]

m.d= 2/10

m.d =1/5

m.d =0, 2 kg

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari