Răspuns :
Răspuns:
!Explicatie!Uite cum afli cantitatea de substanta (molii).
1. Aflii masa molara (aduni masa atomica relatica a fiecarui element din substanta)
2. imparti masa (care e data in problema ) cu masa molara, si aflii molei.
Iti rezolv punctul a si dupa faci mai departe, ca e usor.
a) Se da:
m (CaO) = 5.6g
---------------------
Cant. de subst. -?
Pasul 1 : Aflii masa molara a lui CaO
Ca = 40
0 = 16
Masa molara(CaO) = 40 + 16 = 56 g/mol
Cant. de substanta de CaO(oxid de calciu) = 5.6g/56g/mol = 0,1 moli
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!