👤

Creati şi rezolvati probleme după scheme
Comparati problemele obtinute şi rezolvările lor.
a) 1 kg
Paste
făinoase
1 kg ... ? lei
5 kg ... 50 lei
? kg ... 70 lei
1 kg ... ? lei
5 kg
50 lei
8 kg
? lei​


Răspuns :

Răspuns:

a)7kg...70 lei 8kg...80 lei

b)8p. ...24lei 5p. ...15lei

Explicație:

a) 50kg÷5=10 lei kg

70lei÷10=7 kg

8kg×10=80 lei

b) 9lei÷3=3lei p

24lei÷3=8p

5p×3=15lei

Sper că te --am ajutat !!!

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari