La bornele unei surse cu tensiunea electromotoare E =20 V și cu rezistenta interna r =10 se baga un rezistor cu R =9 omi
Sa se afle
A intensitatea curentului prin circuit
B tensiunea la bornele sursei
C valoarea intensității de scurt circuit
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!