Răspuns :
Ex 1 :
1 operație : 12,8 •7=89,6
2 operație : 1,52:1,2=1,26
3 operație :89,6+1,26
Ex 2:
Schema;
3,2 kg....9,28 lei
10,7 kg...? Lei
Rezolvare:
9,28: 3,2=2,9 (lei)- costa un kg de zahăr
2,9• 10,7 =31,03(lei) costa 10,7 kg de zahăr
Răspuns : 10,7 kg de zahăr costa 31,03 lei
1 operație : 12,8 •7=89,6
2 operație : 1,52:1,2=1,26
3 operație :89,6+1,26
Ex 2:
Schema;
3,2 kg....9,28 lei
10,7 kg...? Lei
Rezolvare:
9,28: 3,2=2,9 (lei)- costa un kg de zahăr
2,9• 10,7 =31,03(lei) costa 10,7 kg de zahăr
Răspuns : 10,7 kg de zahăr costa 31,03 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!