👤

Ce cantitate de sare se consuma pentru a prepara 700 grame solutie de concentratie 1%

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

ms= 700 g sol. de sare

c= 1%

md

c= md.100 : ms

md= c . ms : 100

md= 1 . 700 : 100= 7 g sare

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari