👤

O forta de 30N actioneaza asupra unui resort elastic alungindu-l cu 5 cm. Calculati constanta elastica a resortului.
REPEDEEEEEEEEEEEEEEEE


Răspuns :

Răspuns:

600 N/m

Explicație:

Fe = k×l

l = 5cm = 0,05m

k = Fe/l

= 30N/0,05m

= 600 N/m