👤

La un magazin de jucării s-au vândut dimineata 8 ursuleți şi 6 ponei de plus, pentru care s-au
încasat 466 de lei, iar după-amiază s-au incasat 389 de lei. cat costa un ursulet? Dar un ponei?​


Răspuns :

Răspuns:

8+6=14 jucării vândute dimineata care costa in total 466 lei

Împărțim 466 la 14

466÷14=33,2857142857 (pui doar 2 zecimală adică va egala=33,28