👤

Cantitatile de NaCl si apa necesare prepararii a 20g solutie 30% sunt:
a) 5g NaCl si 15g apa
b) 15g NaCl si 5g apa
c) 6g NaCl si 14g apa
d) 14g NaCl si 6g apa


Răspuns :

Răspuns:

c/100 = md/ms

10 md = 60

md = 6

ms = md + m apa

m apa = 14g

c) 6g NaCl si 14g apa