👤

Ce presiune exercită un tanc asupra nisipului daca aria şinelor este de 1,6 m2 şi masa de 8t?​

Răspuns :

Răspuns:

p=G/Arie

G=mg=8to*10=8000kg*10=

80.000N

p=80.000/1,6=50.000 pascali

Explicație: