Răspuns :
Vs = 100 m3 , p = 926 kg/m3
p = ms/Vs => ms = pxVs = 100x926 = 92600 kg sol apa amoniacala
w% = mdx100/ms
=> md= msxw%/100 = 92600x20/100 = 18520 kg NH3 continut dizolvat
nr.moli = m/M = V/Vm
=> V = mxVm/M ; M.NH3 = 14+3x1 = 17 g/mol
=> V = 18520x22,4/17 = 24402,82 m3 NH3
m.apa = ms - md = 92600-18520 = 74080 kg apa
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!