Răspuns :
2 kg mere.....5 kg pere........19 lei |×2
5 kg mere......10 kg pere.....40 lei
5 kg mere........10 kg pere.........40 lei
4 kg mere.........10 kg pere.........38 lei
scadem cele 2 relatii
1 kg mere = 40 - 38 = 2 lei
Aflam cat costa 2 kg mere
2 × 2 = 4 lei
Aflam cat costa 1 kg pere:
(19 - 4) : 5 = 15 : 5 = 3 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!