👤

1) 2 kg de mere şi 5 kg de pere costă 19 lei. 5 kg de mere și 10 kg de pere costă 40
lei. Cât costă un kg de mere şi un kg de pere?​


Răspuns :

2 kg mere.....5 kg pere........19 lei |×2

5 kg mere......10 kg pere.....40 lei

5 kg mere........10 kg pere.........40 lei

4 kg mere.........10 kg pere.........38 lei

 

scadem cele 2 relatii

1 kg mere = 40 - 38 = 2 lei

Aflam cat costa 2 kg mere

2 × 2 = 4 lei

Aflam cat costa 1 kg pere:

(19 - 4) : 5 = 15 : 5 = 3 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari