👤

Cât este brațul forței daca in rotirea unui disc s-a aplicat o forță de 120N pentru ca momentul forței să fie de 2,4 N•m?​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

F=120N

M=2,4N*m

l=?

Presupunem ca forta este perpendiculara pe bratul fortei. In acest caz momentul fortei se scrie:

M=Fxl  de unde aflam

l=M/F=2,4/120=0,02m=20 cm.