👤

VĂ ROGG


Bunica a cumpărat 3,60 kg de mere a câte 15lei/kg și 4,5 kg de prune a câte 35 lei/kg.Ce rest a primit bunica din 200 lei?
VĂ ROG AJUTAȚI MĂ​


Răspuns :

Răspuns:

3,60×15=54 lei merele

4,5×35=157,5 prunele

54+157,5=211,5 total

nu a primit rest, a mai pus 11,5 lei