Răspuns :
Răspuns:
Răspunsurile se află mai jos.
Explicație pas cu pas:
(1) Câți lei costă un kilogram de ceapă?
30 de lei ÷ 6kg = 5 lei
- 5 lei
(2) Câți lei se vor plăti pentru 10 kilograme de ceapă?
5 lei × 10kg = 50 lei
- 50 lei
(3) Câte kilograme de ceapă se pot cumpăra cu 35 de lei?
35 lei ÷ 5 lei = 7kg
- 7kg
Succes! :)
--McRobert--
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!