👤
a fost răspuns

O macara ridica un corp cu masa de 400 kgla inaltimea de 6 m. Sa se calculeze lucrul mecanic efectuat de macara. se considera g=10 m/s².

Răspuns :

Răspuns:

m=400kg

h=6m

g=10

L=?

L=F×d=G×h=m ×g ×h

L=400×6×10=24000J=24KJ

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari