👤

Ce concentrație molară are soluția ce conține 49g de acid sulfuric(H2SO4)în 500 ml. soluție?

Răspuns :

Răspuns:CONCENTRETIA MORALA {CM}

md=masa substanta dizolvata

vs=volumul solutiei{exprimat in litri}

In cazul asta:

md=49

vs=500 cm3=0.5L

=>C    =49/0.5*98=1 mol pe litru

    m

Explicație:

Intra pe poza cred ca așa se face...
Vezi imaginea RICSDU