👤

Un corp cu masa m=4 Kg, este așezat la o distanță l= 1,1m de capătul liber al unei platforme orizontale fixe, aflată la înălțimea h = 1,2 m față de sol. Corpul primește viteza inițială v0=6m/s, orientată către capătul liber al platformei.Coeficientul de frecare la alunecare dintre corp și platformă este µ=0,5. Determinați: a) energia cinetică a corpului în momentul inițial; viteza corpului în momentul în care se află la capătul liber al platformei.

Răspuns :

Răspuns:

Problema e super complexă. Îți pot da doar hinturi.

Te folosești de Et = Ec + Ep + Q (Q cedata de la frecare) și Et = constant și Ep = constant (nu ți se înaltă sau coboară obiectul) . Ec și Q variază dintr-un punct în altul. Mai exact, Ec va scădea din cauza frecării și atunci Q va crește. Știi Ec și Ep inițiale (ai toate datele de care ai nevoie mai puțin g... îl poți lua =10) iar Q e 0, dar nu le știi la final. Știi doar Et final fiindcă e constant. Afli pe Q = Ff * d și apoi afli Ec = Et - Ep - Q. Frecarea e uN, N=G și afli Ff. Dacă ai Ec final, îți scoți rapid viteza ca radical din 2 * ec / m

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari