1. Afla cantitatea de apa necesara obtinerii a 400 g solutie de sulfat
de cupru de concentratie 60%.
2. Afla cantitatea de CaCl2.6H,O necesara obtinerii a 2 Kg solutie 10%
. Aa=40,4 =1, A.=16 ,Aa=35,5
3. Afla raportul in care se amesteca o solutie de concentratie 10% cu
o solutie de concentratie 30% pentru a obtine o solutie de 15%.
4. Ce masa de NaOH trebuie sa se consume pentru a obtine 41
solutie 2M ? A Na = 23, A:-1, A.-16
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!