👤

Care este adancimea la care presiunea hidrostatica exercitata de un lichid, cu densitatea constanta 1200 kg/m3, are valoarea p=18KPa?

VA ROG REPEDE



Răspuns :

Presiunea hidrostatica exercitata, in pascali : p=18kPa=18000Pa

Densitatea lichidului : ρ=1200kg/m³.

Acceleratia gravitationala este 9.81m/s².

p=ρgh⇒h=p/ρg.

Faci tu inlocuirile numerice, succes!