Răspuns :
Răspuns:
a) 360 J
b) 12 m/s
Explicație:
500g = 0,5kg
a) Ep = m×g×h = 0,5kg×10N/kg×7,2m = 360 J
b) v² = v₀² + 2gh
v₀ = 0
v² = 2×10m/s²×7,2m = 144 m²/s²
v = 12 m/s
Răspuns:
a. Ep = mgh
Ep = 0.5kg * 10N/kg * 7.2m = 36J
Explicație:
b. Ec = Ep
mv²/2 =mgh
v² = 2gh
v = [tex]\sqrt{2gh}[/tex]
v = [tex]\sqrt{2 * 10 * 7.2[/tex]
v = [tex]\sqrt{144}[/tex]
v = 12 m/s
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!