3. O bobină cu inductanta L = (3/7)mH, un rezistor cu rezistenta electrică R = 400 sunt în serie cu un condensator cu capacitatea C = 20/21 uF, alimentate la tensiunea U = 120V. a. Schema circuitului (40p) b. Calculează valoarea frecventei curentului alternativ, astfel incat intensitatea efectiva sa fie maxima c. Calculează valoarea efectiva a intensitatii curentului in conditiile de la punctul b. d. Calculează factorul de calitate al circuitului
Va rog sa ma ajutați!!! Repede ca n am mult timp la dispoziție
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!