«BUNAA!»
Răspuns:
3kg portocale..2kg banane..20,50lei/x2
2kg portocale..4kg banane..31lei
———————————————————
6kg portocale..4kg banane..41lei
2kg portocale..4kg banane..31lei
—-—————————-———————
4kg portocale..0kg banane..10lei
Deci 4kg portocale=10 lei
1kg portocale...10:4=2,5lei
3kg portocale...2,5x3=7,5lei
2kg banane...20,50-7,5=13 lei
1kg banane...13:2=6,5 lei
Răspuns:1 kg portocale:2,5lei
1kg banane:6,5 lei
•Sper ca te-am ajutat•