👤

dacă 3 kg de lamai costa 15 lei, atunci 4 kg de lamai costa ? lei?​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

3 kg lamai.................15 lei

1 kg lamai.................15 : 3 = 5 lei

4 kg lamai.................4 x 5 = 20 lei

Răspuns:

prima data aflam cat costa un kg de lamai:

15lei:3kg=5lei (kg de lamai)

apoi aflam cat costa 4kg de lamai:

4kg x5 lei =20lei (4kg de lamai)

sper ca te am ajutat