👤

Rezolvare completa va rog ! Dau coroana !Dau 60 puncte !Si persoana care ma va ajuta in voi ajuta și eu la întrebările ei/lui va rog este urgenttttttt!!!!!!!!

Rezolvare Completa Va Rog Dau Coroana Dau 60 Puncte Si Persoana Care Ma Va Ajuta In Voi Ajuta Și Eu La Întrebările Eilui Va Rog Este Urgenttttttt class=

Răspuns :

poza are rezolutie mica, nu se intelege pretul. Daca nu am deslusit corect cifrele, corectezi si recalculezi. Oricum, deprinzi modul de rezolvare.

1) Merele costa 2,5 lei/kg, adica 1 kg de mere costa 2,5 lei.

Andrei a cumparat 2,4 kg de mere. Costul merelor cumparate este 2,4·2,5=6,0 lei.

Perele costa 7,8 lei/kg, adica 1 kg de pere costa 7,8 lei.

Andrei a cumparat 3,5 kg de pere.  Costul perelor cumparate este 3,5·7,8=27,3 lei.

Strugurii costa 12,25 lei/kg, adica 1 kg de struguri costa 12,25 lei.

Andrei a cumparat 4,6 kg de struguri.  Costul strugurilor cumparati este 4,6·12,25=56,35 lei.

Piersicile costa 6,75 lei/kg, adica 1 kg de piersici costa 6,75 lei

Andrei a cumparat 4 kg de piersici.  Costul piersicilor cumparate este 4,00·6,75=27,00 lei

In total, costul fructelor cumparate este: 6,0+27,3+56,35+27,00 =116,65 lei.

Andrei a dat 150 lei vanzatoarei. Restul primit de 150 - 116,65=33,35 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de sprijin suplimentar, vă încurajăm să ne contactați. Revenirea dumneavoastră ne bucură, iar dacă v-a plăcut, nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


ID Teachingsy: Alte intrebari